
Навушники для студії: основні моменти вибору
Студійні навушники – особливий клас обладнання. У домашній або професійній студії їх використовують для детального моніторингу музичного матеріалу, що записується, та його обробки, відомості. Завдання обладнання максимально докладно і без спотворень передавати матеріал. Досягти такого результату можна, зробивши правильний вибір навушників. Про основні критерії підборумоніторних навушниківрозповіли експерти компанії UPsound.
Що таке студійні навушники?
Це професійне обладнання, у якому звуковий сигнал не спотворюється. У цьому його відмінність від побутових навушників. Для останніх важливіше комфортне звучання. Тому трохи прикрашено. Якщо непрофесіоналові дати послухати процес запису або відомості на студійних (моніторних) навушниках, він буде здивований різким звучанням, без прикрас. Ця характеристика якраз і необхідна, щоб при записі та обробці відстежити усі спотворення та недоліки.
Критерії вибору
Усі студійні навушники випускають для участі у процесі створення та моніторингу музичних творів. Але це означає, що це навушники мають однакові характеристики. Кожна модель має свої відмінності. Говорячи загалом, студійні навушники для персонального моніторингу вокаліста та звукорежисера відповідають абсолютно різним вимогам.
Для прикладу, студійні навушники барабанщика повинні мати велику потужність, оскільки музикант має справу з гучним інструментом. Ще один критерій для моделі – відмінна звукоізоляція, щоб музикант не чув свій інструмент «ззовні» і не відволікався на перешкоди.
Студійне обладнання відноситься до класу професійного, тому ціна на нього завжди висока. Вибирати обладнання потрібно не за вартістю, а за прямим призначенням. Наприклад, для:
запису голосу;
контролю інструмента під час запису;
моніторингу запису;
відомості тощо.
Основні типи конструкції моніторних навушників
Відкриті студійні навушники
Так називають моделі, в конструкції яких передбачено частковий вихід звуку через корпусні вирізи. Звучання вважається чистим та придатним для запису, відомості, прослуховування. У них рівна АЧХ та великий діапазон.
Вони мають особливість: звук чує і носій навушників, і оточуючі. Такий варіант не підходить для музикантів, які використовують гучні музичні інструменти. У процесі гри вони чутимуть свій інструмент у навушниках та ззовні, що сильно збиває.
Відкриті студійні навушники рекомендовані для обробки та мікшування. За допомогою них можна налаштувати правильний баланс, забезпечувати правильну обробку, панорамування та зведення.
Закриті студійні навушники
Назва розкриває суть: у цих пристроях вуха щільно закриті за рахунок щільного прилягання амбушюр у голові. У корпусі немає отворів, тому відтворення звуку спрямоване лише слухача.
Призначення закритих моделей – моніторинг звуку під час запису музичних інструментів, голосу. Слухач практично повністю ізольований від звуків ззовні, тож чує себе чітко та голосно. У моделях особливо виділено низькі частоти. Ще вони чудово відтворюють ефекти.
Особливість моделей - дуже великий тиск на вушну раковину (особливо її внутрішню частину). Завдяки цьому, власне, і посилюються низькі частоти. У сучасних пристроїв АЧХ близький до ідеалу, тому проблема низьких частот, що переважають, практично вирішена. Але довго в таких навушниках не попрацюєш: буде дуже дискомфортно.
Напіввідкриті студійні навушники
Це компромісна модель, що поєднує переваги двох описаних вище варіантів. Ці навушники компактніші (у більшості випадків), і їх амбушюри повністю не перекривають вушні раковини. За рахунок цього та легкості вони стали популярними серед професіоналів (радіоведучих, телеоператорів, DJ), а також звукорежисерів-аматорів.
Вибір навушників для…
Вокалу, гітари
Підійдуть напіввідкриті. Вони повітря (відповідно, і звук) частково чути ззовні. Він не впливає на процес запису, тому можна не перейматися сторонніми шумами в треку. Зате у напіввідкритих моніторних навушниках максимально виділено відтворення середніх частот (і приглушено глибокі низькі частоти). Динаміки в конструкції моделей компактніші, тому вага менша. Це дозволяє комфортно брати участь у записі кілька годин, пересуваючись студією. Цю якість оцінять професійні вокалісти та музиканти, які проводять у роботі багато студійних годинників.
Мікшування, мастерингу
Краще вибирати повнорозмірні закриті моніторні навушники із гранично широкою та рівною частотною характеристикою. Звукорежисеру потрібно чути повний спектр, оскільки від цього залежить частотний баланс готового треку.
Характеристики моніторних навушників
Імпеданс
Це показник опору Ом. Розрізняють:
Низькоомні моделі до 23 Ом. Для достатнього рівня вихідного звуку їм потрібна невисока потужність. Тобто модель добре себе покаже навіть із низькопотужним підсилювачем. Щоправда, у комбінації із потужним обладнанням можливі спотворення. Хороший вибір для аматорської студії.
Високоомні – вище 25 Ом. Рівень потужності для них повинен бути високим, інакше пристрій не забезпечить вихідного сигналу необхідного. Головна перевага – захищеність від перевантажень та тривалий термін експлуатації. Такі моделі віддають перевагу професійним студіям.
Частотний діапазон
Демонструє, яку частотну смугу здатні відтворювати динаміки. Щоб проводити моніторинг та майстеринг звуку, необхідний лінійний АЧХ.
Гармонічні спотворення
Показник дефектів у процесі відтворення. Має бути гранично низьким: менше 1%.
Більше інформації про вибір студійних навушників для аматорів та професіоналів можна отримати за номерами (044) 599-52-29, (068) 716-70-70, (095) 523-58-28. Фахівці компанії UPsound дадуть консультації та допоможуть підібрати відповідний пристрій.