
Як вибрати електрогітару для новачка
Гітарист-початківець зацікавлений у виборі якісної електрогітари. Але далеко не завжди знає критерії якості. Сучасний асортимент музичних інструментів є грандіозним. Як не заплутатися в ньому, не маючи глибоких знань? Про правила виборуелектрогітаридля початківців розповіли експерти компанії UPsound, що спеціалізується на постачанні фірмового музичного обладнання та інструментів.
З чого почати?
Гітарист-новачок перед вибором електрогітари має відповісти на такі запитання:
Навіщо потрібен інструмент?
Яку музику планують грати?
Які подальші музичні перспективи?
Скільки грошей є на покупку?
Для прикладу: щоб виконувати поп-музику, соло, класику року, блюз чи альтернативу, потрібно вибрати універсальну модель (той самий стратокастер). Що стосується ціни: зазвичай початківців цікавить співвідношення невисокої ціни та оптимальної якості. Захоплення ще в «зародку», немає ясних перспектив, і витрачатися на топовий інструмент ще не хочеться. На ринку є дешеві варіанти. І не можна сказати, що вони для початківців: такого класу обладнання не існує. Але про все по порядку.
Особливості сучасних електрогітар
Практично всі електрогітари світу можна поділити на стратоподібні та гібсоноподібні (Les Paul). Форма перших повторює зовнішній вигляд Fender Stratocaster, других – Gibson Les Paul. Серед стратоподібних виділяють також суперстрат: він вказує на приналежність до світу року, важкої музики, металу та соліруючих партій. Він має більш агресивний зовнішній вигляд і модернізовану «начинку», а також збільшену кількість ладів грифу.
Новачку підійдуть електрогітари перших двох класичних форм-факторів. Суперстрат купувати поки що не потрібно: для гри на ньому вже потрібно мати гарні навички. Якщо початківець тільки розбирає прості акорди та гами, йому не потрібні додаткові лади та просунуті тремолосистеми.
Гриф та варіанти кріплення
Грифи електрогітар ділять на:
болчені;
вклеєні;
наскрізні.
Легко здогадатися, що болчений гриф прикручений, вклеєний зафіксований за допомогою клею, а наскрізний проходить через весь корпус гітари. Особливості фіксації безпосередньо впливають на якість звучання та стиль гри. Наприклад, електрогітара з болченим грифом звучить яскраво та відкрито при акордовій грі. Але в той же час тривалість звуку такого варіанту невисока.
Відмінний сустейн (згадана вище тривалість вилученого звуку) - у електрогітар з наскрізним грифом. Справа в тому, що вібрація струн не втрачається в місці з'єднання грифа з корпусом, оскільки це єдине ціле. Але водночас показник «атаки» (відкритість, гучність звуковидобування) такий інструмент невисокий.
Якщо потрібно поєднати дві переваги різних грифів, варто вибирати вклеєний: він забезпечує оптимальний сустейн і «атаку», тому підходить і для ритм-партій, і для вставок, що солюють.
Варіант кріплення грифа впливає також на зручність гри. Наприклад, доступ до верхніх ладів більш комфортний у електрогітар із наскрізним грифом. Болтове з'єднання заважає підібратися до ладів через п'яту грифа.
Якщо говорити про ціну, то найдорожчими у класі є гітари зі наскрізним грифом (через особливості виробництва). Бовчені та клеєні знаходяться у більш доступній ціновій категорії.
Загальний висновок: якщо хочеться грати співочу і протяжну соло-партію, краще вибирати електрогітару з наскрізним кріпленням грифа. Варто зазначити, що для досвідченішого гітариста питання кріплення не настільки актуальне: він зможе домогтися потрібного звуковидобування на будь-якому інструменті. Але для цього потрібні роки практики.
Варіанти струнотримачів
Машинки, тремоло, бриджі — це назви струнотримачів електрогітар. Для зручності їх поділяють на типи:
Фіксовані – просто кріплять струни (як на акустичній гітарі).
Односторонні - функціонують зазвичай лише у бік підвищення. Рухаючи важелем, гітарист збільшує натяг струн і досягає вищого звучання нот.
Двосторонні – дозволяють не лише підвищувати звучання, а й знижувати його.
Зрозуміло, що варіант бриджа впливає на звукові можливості музичного інструменту. Гітарист із двостороннім струнодержателем зможе освоїти трелі, гарчання, свисти та інші ефекти. Але це вибір у більшості випадків для професіоналів і віртуозів.
Новачок може зіткнутися зі складностями налаштування таких струнотримачів. Тому краще вибирати варіанти із фіксованими або односторонніми бриджами. Вони найкраще підходять для освоєння азів. Якщо дуже хочеться купити гітару з двостороннім струнодержателем — потрібно набувати моделей середньої та високої цінової категорії. У дешевих є ризик порушення ладу після кожного ефекту.
Деревина для електрогітари
Порода дерева, що використовується, безпосередньо впливає на звукові характеристики електрогітари. Кожен вид матеріалу має власні акустичні характеристики.
Найчастіше інструменти виготовляють із червоного дерева та вільхи. Гітари з червоного дерева у спектрі звучання зміщуються у бік низьких частот. Вільха може забезпечити рівномірний звук по всій ширині частотного діапазону.
Якого виробника електрогітари вибрати?
Якщо гітарист-початківець стиснемо в бюджеті і вибирає більшою мірою за ціною, його спокусить низька вартість китайських електрогітар. Не треба боятися: є виробники У піднебесній, на підприємствах яких ведеться збирання іменитих брендових моделей. Маючи налагоджені технології, вони можуть створювати цілком стерпні копії в сегменті трохи вище за $100.
Це ж стосується гітар із Тайваню, Індії та Індонезії. Якщо інструмент випущений ліцензійним підприємством, він цілком буде відповідати критеріям вартості та якості, і підійде музикантові-початківцю.
Якщо кошти дозволяють не йти на компроміси, варто купити модель від японських і американських брендів. В ідеалі — «рідне» складання. Але варто відзначити, що більшість іменитих виробників уже перевели виробництво до Азії.
Скільки грошей витратити?
Для повноцінної гри недостатньо купити електрогітару. Потрібен щонайменше комбопідсилювач, кабель, медіатори, тюнер… Скільки витрачати на все це залежить від планів. Для домашньої гри пару разів на тиждень немає сенсу витрачатися ґрунтовно. Якщо музикант хоче грати в колективі та активно розвиватися – доведеться вкласти більше коштів. До речі, ціна якісного комбіка дорівнює вартості електрогітари і іноді навіть вища за неї.
Якщо потрібно більше інформації чи професійна допомога з вибором, можна скористатися контактами: (044) 599-52-29, (068) 716-70-70, (095) 523-58-28. Фахівці компанії UPsound дадуть відповідь на питання і допоможуть купити відповідний інструмент.