
Як створити студію звукозапису вдома: керівництво для новачка
Створити домашню студію звукозапису цілком реально. Якщо розуміти суть процесу, вибір компонент студії буде швидким. А якщо знати, що конкретно потрібно, можна вкластися у межі середнього і навіть щодо невеликого бюджету. Купити більше і дорожче — не той випадок. Для власної студії потрібно купувати те, що справді потрібно. Про це й поговоримо.
Чи можна зібрати домашню студію недорого?
Сучасні технології дають вибір. У стандартній кімнаті квартири можна зібрати весь інструментарій, потрібний для створення та професійного запису музики обраного напряму. Знизити витрати можна: тому що в кожній категорії обладнання є бюджетні моделі, середньоцінові та преміальні.
Висновок наступний: потрібно скласти конкретний список необхідного обладнання, визначитися з функціоналом та можливостями, і в цих категоріях вибирати собі прийнятні за ціною варіанти. Лірична частина на цьому закінчується, і ми переходимо до конкретики.
Вісім основних елементів домашньої студії звукозапису
У цьому розділі перерахуємо ключові компоненти звукозапису студії, без яких її існування буде неможливим. Перелік обладнання може бути більшим або меншим: все залежить від конкретних цілей. Але це база, на яку потрібно спиратися в більшості випадків.
Комп'ютер
Це основна частина домашньої студії звукозапису. Наскільки потужним він має бути? Краще віддати перевагу медійним моделям не старше 4-х років. Windows чи Mac? Вибір суто особистий. Орієнтуватися слід не так, але в програмне забезпечення. Часто буває, що потрібні та зручні для вас програми написані лише під Windows. І куплений дорогий комп'ютер від Apple втрачає свою значущість.
В цілому — чим крутіший і сучасніший комп'ютер, тим ширші можливості для використання спеціалізованого програмного забезпечення. Практично будь-який не офісний сучасний комп'ютер (і навіть смартфон) має потрібні ресурси для створення музики та звукозапису.
Настільний ПК чи ноутбук? Питання у зручності. Чи є місце під ПК? Можна купувати його. Чи потрібно розмістити все компактно? Вибирайте ноутбук. При виборі враховуйте тонкощі:
сумісність із вимогами програмного забезпечення. Розробники обов'язково вказують рекомендовані характеристики ПК, з якими програми працюватимуть стабільно;
монітор більше. У процесі майстерингу та відомості доведеться багато годин дивитися на екран, працювати з невеликими елементами інтерфейсу програм. Рекомендована діагональ – від 19 до 24 дюймів;
ОЗП мінімум 8 Гб. Менше немає сенсу — сучасне ПЗ до роботи зі звуком дуже ненажерливо стосовно оперативної пам'яті;
SSD як основний накопичувач. Цей тип дисків швидше за традиційні «вінчестери», що дуже важливо при роботі з медіа;
сучасні та бажано легальні версії ОС. Це гарантія стабільності, сумісності з ПЗ, збереження даних.
Звукова карта (аудіоінтерфейс)
Цей елемент обробляє звуковий сигнал від джерела на комп'ютер. Його якість – вирішальна для домашньої студії. Вдалий вибір звукової карти визначить якість звукозапису.
У ПК вже вбудовано звукові карти. Але вони забезпечують стандартний функціонал: його достатньо, щоби підключити мікрофон для спілкування в месенджері, слухати музику в колонках, дивитися відео. Для студійної роботи (навіть у домашніх умовах) потрібен окремийаудіоінтерфейс.
Усередині професійних звукових карт – якісні цифрові аналогові перетворювачі, що забезпечує деталізований звукозапис. Також в аудіоінтерфейсах передбачено входи для обладнання, електричних музичних інструментів, мікрофонів. Багато моделей доповнені стандартними регуляторами звуку та ефектів.
DAW-софт для домашньої студії звукозапису
Digital Audio Workstation – офіційне позначення програмного забезпечення для обробки цифро-аналогових сигналів. Це головні програми для студійної обробки музики. У них можна зіставляти аудіо та MIDI-формати, щоб отримати закінчений музичний твір.
DAW це ще й платформа для використання плагінів. Так називають додаткові програми, здатні синтезувати чи імітувати звуки традиційних та нових музичних інструментів. Існують плагіни для обробки звукових сигналів: за допомогою них накладають ефекти.
Низка сучасних DAW вже «у коробці» доповнена готовими плагінами. Наприклад, у комплекті з Logic Pro X йде 54 Гб синтезаторів. Використання плагінів у сучасній студії звукозапису – необхідність. Часто без них неможливо досягти професійної якості звучання.
Крім вищезгаданої DAW Logic Pro X, до розділу професійних також відносять:
FL Studio;
Presonus Studio One;
Ableton Live;
Pro Tools;
Cubase.
Нагадуємо, що при виборі програм потрібно попередньо уточнювати, чи вони сумісні з можливостями студійного комп'ютера.
Моніторні студійні навушники
Для запису, обробки та мікшування потрібно мати професійну систему моніторингу. Комп'ютерні колонки та побутові навушники залиште осторонь. Вам потрібно чути кришталево чисте, деталізоване та правильно збалансоване звучання. Його можуть датистудійні навушники. Використовувати лише їх у студії недостатньо, але для початку роботи можна зупинитись на цьому варіанті.
Завдання моніторів - точне відтворення звуку, без згладжувань. Тому потрібно вибирати моделі з рівною АЧХ. Чому ми радимо купувати спершу студійні навушники, а не монітори? Вони дешевші та мобільніші, не займають місце, дозволяють займатися мастерингом та зведенням, не заважаючи сусідам.
Але є нюанси. Тривале перебування у навушниках веде до дискомфорту. Звукова картина в навушниках не настільки глибока (вони у цьому поступаються моніторам). Але в будь-якому разі —навушникимають бути у домашній студії звукозапису.
Студійні монітори
Отже, якщо у вас є ПК, моніторні навушники, звукова карта та програмне забезпечення — вашу студію вже можна назвати мінімально укомплектованою. Процеси звукозапису та обробки вам вже доступні. Але якщо хочеться покращити комплектацію — купіть насамперед два студійнімонітори.
По суті це динаміки з рівною АЧХ. Вони відтворюють звук без прикрас. Умовно кажучи, якщо ви досягли рівного та збалансованого звучання на моніторах, можна бути впевненими: аудіотрек гідно звучатиме на всіх типах колонок та навушників: від побутових до сценічних.
Якщо діаметр басового динаміка в студійних моніторах більше 6 дюймів, буде доступне глибоке НЧ звучання нарівні з нюансами звуку, що добре помітні. У моніторах добре чути тембри всіх використовуваних при записі інструментів (вони не поєднуються).
Але при замовленні моніторів для студії звукозапису враховуйте нюанси:
вони великі та досить масивні;
їх розміщують навпроти звукорежисера: необхідно забезпечити місце на робочому столі;
на характеристики звуку впливають акустичні властивості приміщення;
пасивні монітори (для яких потрібен зовнішній підсилювач) залежать від характеристик підсилювача, якості кабелів та роз'ємів;
хороші монітори - дуже дорогі монітори.
Мікрофон та аксесуари
Мікрофон – ключовий елемент будь-якої студії звукозапису. Він визначає якість запису. Найкращий студійний мікрофон - однозначно конденсаторна модель. Що це таке? Це електронний пристрій, здатний перетворити звукові коливання електрочастотні імпульси.Конденсаторний мікрофонвкрай чутливий, і вловлює будь-які нюанси звуку (тому робити запис у кімнаті без звукоізоляції буде неможливо). Їм немає рівних при звукозаписі вокалу, перкусії, струнних чи духових інструментів.
Але водночас студійний конденсаторний мікрофон потрібно берегти від ударів та вібрацій. Коли запис завершено, мікрофон необхідно ховати у герметичний пакет із силікагелем та кейс.
Щоб підключити конденсаторний мікрофон до аудіоінтерфейсу, потрібне додаткове живлення. Більшість експертних звукових карт має фантомне харчування, підписане так «Phantom +48В». Для мікрофона потрібний кабель високої якості з балансними роз'ємами XLR, щоб приймання та передача сигналу здійснювалися без втрат.
Замовити мікрофон конденсаторний мало. Його обов'язково потрібно доповнити поп-фільтром. Так називають найтоншу сітку з нейлону, яку мають перед мікрофоном. Вона знижує енергію приголосних звуків, допомагає уникати клацань та інших недоліків під час запису. Також вона не дає волозі, краплям слини та пилу потрапляти на мікрофон.
Ще один важливий мікрофонний аксесуар – екран первинних відображень. Його завдання – поглинання початкових відображень звуку. Це альтернатива звукоізоляції кімнати. Всі ми розуміємо, що ізолювати стіни житлового приміщення нереально та дорого. Екран дозволяє уникнути цього.
Клавішний MIDI-контролер
Він потрібний, навіть якщо потенційний засновник та власник студії не знає, з якого боку підходити до рояля. Розцінювати його потрібно як комп'ютерну клавіатуру, тобто пристрій введення. Швидке перемикання плагінів і тембрів, управління музичним програмним забезпеченням за допомогою контролера здійснюється швидше і простіше, ніж мишею і стандартною клавіатурою. Мало того - багатоMIDI-контролеріввже синхронізовані з професійним музичним софтом, тому їх просто і швидко налаштувати.
Аксесуари та кабелі професійного рівня
По суті, в кожному розділі цього пункту можна написати окрему велику статтю. У тому числі і про вибір кабелів, з урахуванням усіх характеристик. Але ми враховуємо, що домашню студію створює людина, яка не знає всіх технічних тонкощів. У нього все ще попереду, тому достатньо знати, що для студії потрібні:
кабелі XLR, MIDI, Jack та USB;
кабельні роз'єми;
антивібраційний фіксатор;
підставки для моніторів, що гасять вібрації;
матеріали для шумопоглинання
При виборі кабелів враховуйте: що більше довжина, то вище втрата сигналу. Тому підбирайте довжину за потребами. Для кімнати на 20 квадратів не потрібен 10-метровий кабель.
Якість кабелів – основа якості звукозапису. Вони виконують завдання перенесення цифрових та аналогових сигналів. Якщо заощадити на них, є ризик зіткнутися з фоновим шумом, масою зайвих звуків. Доведеться чистити та глушити їх у програмах, а це може вплинути на чистоту кінцевого звучання. Висновок: не заощаджуйте на аксесуарах.
Замість виведення
Перед створенням студії подумайте, який саме диск плануєте записати, щоб стати зіркою. Жарти жартами, але мати уявлення про музику, якою ви хочете займатися, потрібно. Це впливає на кількість та типи обладнання у студії, вибір ПЗ.
Відповісти в одній статті на всі питання неможливо. У вас є загальна інформація та розуміння про мінімальний набір. Нюанси вибору обладнання можна обговорити в доступній формі з експертом компанії UPsound.Ми продаємо професійне обладнання, в тому числі для комплектації аматорських студій звукозапису. Телефонуйте, і ми допоможемо підібрати все потрібне.