
Фоновий звук у кафе, барі, ресторані: простими словами про складне
Фоновий звук у кафе , барі, ресторані: простими словами про складне
У закладах «громадського харчування» встановлюють комерційну акустику. Це очевидно: фоновий звук має бути якісним, рівномірним. Він має багато завдань: від створення атмосфери до блокування технічних шумів і розмов. Для застосування системи необхідно залучати фахівців. Про що йдеться і чим вони займатимуться – спробуємо пояснити у цій статті.
Складові фонового звуку
Система відтворення музики (у тому числі фонової) базується на роботі таких елементів:
акустичні системи (або просто «колонки»);
джерело звуку;
підсилювач звуку.
Це «три кити», до яких можна додати елементи для керування та налаштування, зонування тощо. Але вони головні, без них не вийде нічого. Як вибирають таке обладнання? Поговоримо нижче.
Різна музика – різні системи
Умовно кажучи, варто орієнтуватися на один із ключових напрямків:
Гучна музика танцювального характеру. Її вибирають для закладу, що має танцпол та орієнтованого на розваги.
Фоновий музичний супровід для ресторанів, барів та кафе, куди люди приходять, щоб відпочити.
Акустика для танцювальної музики має створювати високий звуковий тиск. В цьому випадку не така важлива передача нюансів звучання (припустимо, складно буде розчути партію другої гітари, захованої за басами, ударними та синтезаторами). Але звук буде гучним і потужним, а система буде готова до тривалої роботи з високими навантаженнями. Зазвичай, система доповнена низькочастотною акустикою: сабвуферами. Без «глибоких» басів важко уявити звук на сучасному танцполі.
Якщо джерел звуку кілька (плеєр, установка діджея, мікрофон ведучого), керування звуком здійснюється через пульт мікшера. На нього надходять усі сигнали, і він відправляє їх на акустичні системи. Одночасно можна вмикати та вимикати канали, налаштовувати звучання тощо.
Фоновий звук потребує іншого відношення до вибору апаратури. Замість великих підлогових пасивних або активних "колонок" тут застосовують компактні настінні або стельові акустичні системи. Якщо кафе або ресторан з літньою терасою – звук на вулиці можна транслювати через погодні «колонки». Вони не бояться опадів та температурних перепадів.
На відміну від танцмайданчика, для фонового звуку не потрібні постійні налаштування. Зазвичай звучання налаштовує фахівець після монтажу, і цього достатньо: персонал закладу може регулювати гучність і перемикати треки. Отже, не потрібно витрачатися на звукорежисер.
Фоновий звук можна зробити багатозонним: транслювати зовсім різну музику (або ту саму, але на різній гучності) у залі, біля барної стійки, у туалетах тощо.
Акустика для фонового озвучування зазвичай має вбудований трансформатор, який дає можливість транслювати сигнал на великі відстані. Так відстань від підсилювача до "колонок" може становити кілька десятків метрів, підключати додаткові акустичні системи можна, підключаючись не до підсилювача, а до найближчої "колонки".
Важливий момент: якщо захочеться озвучити танці за допомогою фонової акустики, нічого стерпного не вийде: характеристики звуку не відповідають очікуванням. Тому в таких випадках встановлюють обидва варіанти систем: для фону та шоу.
Яку музику вмикати?
Насамкінець: кілька рекомендацій щодо напрямів музики, що підходить для фонового озвучування бару, кафе чи ресторану. Все залежить від типу закладу:
кав'ярня: жанри acid jazz, deep house, minimal, jazz house, trip-hop, downtempo;
бар або паб: rock'n'roll, hard rock, alternative, brit, indie, rockabilly, ska punk, dance punk;
ресторан: те, що і в кав'ярні, плюс jazz, classic;
кафе: lounge, bossa nova, deep house, nu jazz;
фастфуд: R'n'B, hip-hop, електронний, progressive house, electro house, pop, dance.
Варто запам'ятати ще одне: секрет якісного фонового озвучування будь-якого закладу у професійному підході. Тому варто запрошувати спеціалістів, які проаналізують приміщення, проведуть акустичний розрахунок, підготують площу, підберуть та встановлять комплект апаратури. У такому разі можна розраховувати на ідеальне звучання та всі переваги, які воно дає.